laternad

Oled sa valmis odavalt reisima?


Ei ole vana uudis, et kõik on omamoodi saama peal väljas. Meile meeldib välja käia vähem kopikaid, aga selle vähese eest tahame maksimaalselt, kui mitte pisut pealegi.

.

Miks joostakse alede peale tromijooksu? Sest kellele ei meeldiks saada midagi tasuta või poolmuidu. Ja kas on vale küsida, et reisiksime tihemini, kui see ometi rahataskule nii kulukas ei oleks?

.

Mis raha eest sa reisid? Kust sa reisimise jaoks raha saad?  – need on küsimused, mida küsitakse vaat, et tihemini kui jäätist söön. Vastus on alati üks ja seesama:

.
1. sa ei pea olema Armin Karu, et reisida

.

ja

.
2. ole oma rahaga tark

.

Mis siis, kui ma ütlen sulle, et selle asemel, et planeerida üks (pere)reis aastas, võid selle rama eelarvega käia kahel reisil?

.

Ema õpetas, et jagamine on hoolimine. Panin kirja mõned nipid, mida olen ise kasutanud.

.

Leia endelegi midagi kasulikku, millega järgmise reisi kulusid madalal hoida.

.

PS! Osade näidete puhul pean silmas pikemaajalist reisimist. Kõik mis töötab mulle, ei pruugi töötada sulle ja vastupidi. Kuid fakt on see, kui tahad reisida, siis leiad selleks alati võimaluse ja vahendid, kas siis odavad või kallid. 

.


.

TRANSPORT

.

rolleriga sõitmine

.

 • Öörongid ja -bussid – kui tead, et järgmisse sihtkohta jõudmiseks kulub kuhjaga tunde, kaalu öötranspordi kasutamist. Säästad raha nii ööbimise pealt, kui saad ka sõiduks kuluvaid tunde kuidagi ratsionaalsemalt ära kasutada.
  .
 • Rongi passid – reisides läbi Euroopa võid säästa kõva kopika rongi passi soetamisega. Ja kui on teada reisiperiood, broneeri aegsalt, ka see võib kokkuhoidu süvendada.
  .
 • Unusta takso ja tutvu kohalikega ühistranspordis – ristirahvas on loomu poolest laisk. Tihti kasutatakse taksot, et saada punktist A punkti B. Selleasemel kasuta hoopis bussi, rongi ja/või metrood. Peale selle, et see on odavam, on see mõnikord ehk isegi kiireim viis.
  .
 • Kõnni “takso”juhtidest eemale – teinekord on pagasit nii palju, et mööda linna selle järelvedamine oleks tülikas. Sellisel juhul tasub kindlasti jalutada lennu-, bussi-, rongijaamast pisut eemale ja võtta takso, tuk-tuk vms. tänavalt. Tea, et juhid, kes on nagu hagijad sind valmis oma transporti istutama, küsivad sult suuremaid summasid, kui tegelikult maksma peaksid.
  .
 • Kasuta kannataksot ja jaluta – hea viis saamaks ülevaade külastavast linnast. Tähelda kõike, mida jalutamine võimaldab- inimesed, huvitavad ehitised ja vaatamisväärsused, põnevad tänavad jne. Niiviisi tänavail ekseldes, jääb nii mõndagi põnevat sinu teele.
  .
 • Eelista aeglasemat transporti – eriti kui aeg ei mängi rolli, ei ole vahet kas buss sõidab paar tundi aeglasemalt, kui on võimalus säästetud raha näiteks õhtusöögi peale kulutada.
  .
 • Reisimine erinevates klassides – kolmandas ja/või teises klassis on ilmselgelt odavam reisida, kui esimeses klassis. Sri Lankal olles ei teinud väga I ja II klassil vahet, milleks siis rohkem maksta?
  .
 • Hääleta – vast kõige odavam viis reisimiseks. Kuid tehke seda targalt ja vastutustundlikult, palun!
  .
 • Osta pilet Internetist – tihti on Internetist soetatud bussi ja/või rongipiletid mõnevõrra soodsamad, kui rongi- bussijaamast ostes.

.


.

MAJUTUS

.

kinnisvara välismaal

.

 • Viska peast kuurordid ja hotellid – hostelid, külalistemajad, odava korteri või voodikoha leidmine airbnbVacationHomeRentals, Wimdu või Roomorama vahendusel, on heaks alternatiiviks.
  :
 • Reisi magades – nagu ennist sai mainitud, kui tead, et ees on ootamas 12. tunnine rongi- või bussisõit, proovi leida öötransport, mis võimaldab maha magada ehk igav ja tüütu sõit, kuid säästa raha millegi põnevama jaoks.
  .
 • Ühistoad – hostelid on üks parimaid võimalikke lahendusi soodsaks ööbimiseks. Hea tähelepanek, tihtipeale, mida rohkem voodeid toas on, seda odavam tuleb ka öö maksumus. Hostelid pakuvad sageli ainult naistele või meestele mõeldud ühistube. Isegi kui sul tuleb 15. inimesega ühes toas ööbida, ei tule sul tegeleda vastassugupoolega, kui see sind häirib.
  .
 • Tasuta diivan – mis saaks olla veel odavam, kui kellegi diivanil ilma rahata surfata? Peale selle, et säästad raha, on mõni äge kohalik kohe võtta, kes on nõus oma linna näitama, kultuuri esitlema ja sind oma sõpradele tutvustama.
  Samal meetodil töötavad ka: Global Freeloaders ja Hospitality Club.
  PS! Selle eesmärk ei ole pelgalt tasuta öömaja saamine. Tagamõte on kokku viia ägedad inimesed. Leida uusi sõpru, jagada reisikogemusi jne.
  .
 • Tasuta öö hostelis – peatud hostelis, sulle meeldib seal ja plaan on pikemaks pidama jääd? Vahi vahi, istud ehtsa kuldpoti otsas. Kenasti küsida tasuta ööbimist, pakkudes vastutasuks mõned tunnid tööd teha – pole probleemi, kõike saab. Elasin nii Guatemalas, Antiguas nagu miška, mitu head nädalat.
  PS! Lisaks voodile anti ka süüa.
  .
 • Ela tuttavate ja/või sõprade juures – reisides ringi tekib paratamatult uusi tuttavaid, sõpru, kes kõik elavad maailma eri paigus. Taaskohtumine on alati puhas rõõm. Lisaks sellele, et see on mõnus reuninon, on see heaks võimaluseks priilt kellegi diivanil mõned ööd mööda saata.
  .
 • Kodude vahetus – idee on vinge ja üsnagi popp Euroopas. Küll ei pruugi olla sinu kogemus nii romantiline nagu seda oli Cameron Diaz’el ja Jude Law’l, filmis The Holiday, aga mine sa tea. Leia vinge pere Stay4Free’st ja vahetage mingiks perioodiks oma kodud.
  Samal meetodil töötab ka Home Exchange, mis leidis kajastust mainitud Hollywoodi filmis.
  .
 • Kodu- loomahoidja –  kui kodude vahetamine ei tundu sinu jaoks, võid vabalt proovida koduhoidja ametit. Naabri Maie läks nädalaks sanatooriumisse, jättis mulle võtmed, et käiksin vahel ta poti-mulla-majandust kastmas. Tuleb tuttav ette? Samal meetmel töötab nomador, Mind MyHouse, HouseCarers, Luxury House Sitting. Hoiad kellegi kodul silma peal, kastad ehk lilligi ja annad koerale süüa, sel ajal, kui pererahvas on eemal. Vastutasuks on tasuta elamine, linnas, mida sul oli plaanis niikuinii külastada.
  .
 • Ole vabatahtlik tee päevas mõned tunnid tööd ja vastutasuks saad tasuta korralikult süüa ja elada ning aega ümbruskonna, kultuuri ja inimestega tutvumiseks on küll ja küll. Populaarsemad on Workaway (ise olin sama programmi raames kolm ja pool kuud Mehhikos) ja WWOOF.
  .
 • Ole loodusega üks – tänapäeval on telgid kerged ja mahuvad kenasti seljakotti, võrkkiigedki koguvat populaarsust. Tõmba viimane kahe puu vahele või aseta telk järve kaldale ja kuula linnulaulu ja madala hinnaga, kui mitte tasuta ööbimine ongi olemas. 

.


.

TOIT

.

kohvi ja kook

.

 • Laua- või kraanivesi – tihtipeale on restoranides serveeritav vesi kopsaka hinnaga. Muidugi, kui olla riigis, kus puhas joogivesi ongi ainult see samune kallis pudelivesi, siis mine kindlasti seda teed. Kõhuhädad ei ole reisides fun. Kuid kui tead, et vesi on joogiks kõlblik, siis lase endale kraani- või lauavett tuua.
  .
 • Täida oma veepudelit – vesi võib kohati olla sama kallis kui mahl või Coca-Cola. Ostes pudel või mitu päevas on see kindel lisakulu sinu reisieelarves. Ringi jalutades ja tuuritades on vedelikku vaja tarbida, õigus? Pudelivee ostmine ei ole mitte ainult keskkondlik raiskamine, aga ka mõttetu kulu. Ütleme, et keskmiselt maksab liiter €1, kui osta kolm pudelit päevas, teeb see kuus €90. Pisut suur kulu vee kohta! Kanna kaasas täidetav joogipudel ja täida see kraaniveega. Barcelona on näiteks täis kraane täis, mille vett võib vabalt juua, Antiguas saab isegi kohvikutes oma pudelit puhta joogiveega täita.
  .
 • Väldi karastusjooke – €2 purgi eest, mõned purgid päevas ja kulu ei milleski ongi olemas.
  .
 • Kodune eelsoojendus – kes siis ei teaks, et baaris makstakse käraka eest rohkem kui tarvis. Tehke põrguveega kodus soojendus ära ja raha jääb järgmiseks peoks ülegi.
  .
 • Toidupood ja turg vs restoran – kui sul on söögivalmistamise võimalus, siis miks seda mitte kasutada? Peale selle, et säästad raha, on turud täis värsket ja maitsvat kraami.
 • Peatu hostelis, kus pakutakse hommikusööki – hotellides on niikuinii hommikusöök sees. Paljud hostelidki pakuvad vähemasti kohvi, puuvilju ja röstisaia. Vingemal juhul pannkooke ja muna. Kui hostelis on hommikusöök hinnas, kaob ära ühele toidukorrale kuluv raha, mida saab kasutada näiteks mõne vaatamisväärsusega tutvumiseks.
  .
 • Ütle kelnerile, et tähistate midagi – sa ei pea kohale ilmuma tobe sünnipäeva müts peas ja pasun suus. Nii muuseas mainimine, et on kellegi sünnipäev või aastapäev, mesinädalad või lihtsalt öelda, et oled esimest korda selles restoranis võib skoorida sulle tasuta üllatuse. Kas seda igal korral kasutada? Karma is a bitch, oled kuulnud?
  .
 • Buffet – kuigi need ei ole tuntud kohad maitseelamuse poolest, pakuvad nad head väärtust sinu rahakotile, eriti kuna neil on diil, et söö palju jaksad.
  .
 • Osta toit tänavalt – tänavatoit on levinud kõikjal maailmas (seda eriti Aasias). Tänavad on täis kärusid, kus toit valmib otse sinu silme ees. Istud väiksel plastmass toolil ja lased heal maitsta. Toit on maitsev ja üks parimaid. Lisaks väga odav ja parim viis kogeda tõelist kohalikku toidukultuuri.
  .
 • Tänavatel asuvad välikioskid – jah need, kus müüakse hot dog’e, burgereid, vorstikesi, võileibu jne. Kuigi siin ei pakuta Gordon Ramsey’le kohast einet, täidab see kõhu kiirelt ja odavalt. Mõnest riigist on suisa patt lahkuda, kui sa pole proovinud kioskimüüja valmistatud kreppe.
  .
 • Kallitesse restoranidesse mine lõuna ajal – Enamus restorane pakuvad lõunasöögimenüüd, mis on tavalisest menüüst kordades odavam. Sulle antakse kindel menüü, kuigi valik võib olla kesine, tuleb see rahakotile kasuks.  Väga sage eriti just Euroopas. Häid pakkumisi olen leidnud ka Mehhikos.
  .
 • Väldi näksimist – jäätis siin, jäätis seal (mina), limps siin, saiake seal. Kuna hind on neil odav, siis peame seda millekski. Aga kas väiksed asja mitte ei tee kokku ühe suure? Mitu korda päevas mõne euroseid snäkke ostes või päeva lõpus üpriski kulukas olla. Hoidu näksimisest ja söö selle asemel üks korralik, kohtu täitev, eine. 
 • Ära söö turistidele mõeldud piirkonnas – üldjuhul ei ole seal toit pooltki nii hea, aga hinda küsitakse vähemalt kahekordselt. Kõnni mõned tänavavahed eemale, leiad odavama ja kindlasti maitsvamaid eineid pakkuva söögikoha.
  .
 • Piknik – selle asemel, et tengelpunga kusagil kohvikus või restoranis tühjendada, osta kehakinnitus turult ja suundu mõnda mõnusasse parki ja pea maha üks korralik piknik. Millal sa üldse viimati piknikul käisid? Peale selle, et see on odav, on see hea võimalus jälgida kohalikke nende igapäevastes tegemistes.

.


.

TURISTI MÄNGIMINE

.

.

 • Käi turismikontoris ja osta endale turistikaart – kui oled suur muuseumide ja muude vaatamisväärsuste fänn, siis on see parim võimalik viis raha säästmiseks. Enamus turismikontoreid väljastavad kaarte, mis võimaldavad tasuta muuseume ja vaatamisväärsusi külastada, kui veab on ka ühistransport tasuta. Lisaks annavad soodustust ka mõningates restoranides.
  .
 • Tasuta huviväärsused – heaks säästunipiks on  külastada vaatamisväärsusi, mis on tasuta. Enne sihtkohta jõudmist tee kodus eeltöö ära ja uuri mida millal täiesti muidu külastada saab. Paljud muuseumid ja muud turistidele mõeldud vaatamisväärsused pakuvad tasuta külastust teatud päevadel nädalas või kuus.
  Ja ega alati ei pea marudasti kõiksugu hooneid väisama. Heaks vahelduseks on niisama tänavail uidata ja põnevaid kohti avastada, kuhu tihtipeale tavaturist ehk ei satugi.
  .
 • Kanna kaasas õpilas-/üliõpilaskaarti – arvad, et õpilaspiletiga saab ainult soodsaid kontserdipileteid ja mõnes ülikoolilinnakus odavamalt drinki panna? Vale puha. Lähed üle mere, lehvitad oma õpilaskaarti ja soodustused ei taha nii pea lõppeda.
  .
 • Kasuta oma vanust – Pariisis on näiteks paljud muuseumid, monumentide külastused tasuta või pool muidu, kõigile, alla 26. aastastele. Kes meist ei tahaks olla igavesti 25?
  .
 • Väldi giidiga tuure – kui oled ajaloo huviline ja plaan on külastada II maailmasõjast pärinevat ajaloolist ehitist, on kõigile sinu küsimustele vastava giidi olemasolu kindlasti põnev ja hariv. Aga kas tõesti tasub maksta €30 vennikesele, kes jalutab sind koseni ja ütleb, “siin see vesi nüüd langeb, naudi vaadet”. Vististi mitte just kõige mõistlikum investeering.

.

 • Kogu rahvas kokku – isegi kui reisid üksinda, on lihtne leida teisi rännumehi (vaata hostelis ringi), kes otsivad kaaslast, et midagi põnevat koos ette võtta. Seltsis ikka segasem. Lisaks on gruppidele alati soodustused välja pakkuda.

.


.

LENDAMINE

.

lennukiga lendamine

.

 • Väldi hooaega jõulud NY’s või koolivaheaeg Hispaanias ei ole just kõige soodsam ettevõtmine. Reisi hooaja välisel ajal, lisaks sellele, et see on rahakotile kergem, on see ka hea aeg suurte turisti hordide vältimiseks.
  .
 • Väldi otselende – kui raha mängib tähtsamat rolli, kui aeg, tasub kasutada ümberistumistega lende.
  .
 • Kasuta alternatiivseid lennujaamasid – selle asemel, et lennata otse sihtkoha lennujaama võib olla hoopis soodsam lennata pisut kaugemal olevasse lennukasse, isegi kui tuleb sihtkohta saamiseks kasutada bussi või rongi. Mõtle selle peale!
  .
 • Võta lennukisse oma toit kaasa – tänapäeval, eriti lühematel lennureisidel, tuleb tasuda kopsakaid summasid lennukis pakutava toidu eest. Keegi ei keela sul oma toitu pardale võtta. Säästa raha ja osta snäkk ise kaasa. 
  .
 • Reisi käsipagasiga – lennufirmad on hakanud kõige eest raha küsima ja vahel on äraantava pagasi hind meeletu, seda eriti odavlennufirmade puhul. Kas sul läheb tõesti kõiki neid hilpe vaja? Hea nipp: paki kohver nagu süda lustib ja siis tõsta pooled asjad sealt välja.
  .
 • Kaalu enne lennule minekut pagas üle – ettevaatlik tasub olla ka lisakilodega. Kord kui Dublinist Londonisse lendasin, maksin ühe lisakilo eest €20. Lisakilosid oli kaks. Mis te arvate, kui mitu korda ma peale seda olen lisakilode eest maksnud?
  .
 • Reisi kõige soodsamal ajal – lennuhinnad varieeruvad- sõltuvalt kuust, päevast, vahel mängib rolli ka aeg. Skyscanner ja Momondo kasutavad graafikuid, mis annavad hea ülevaate, millisel kuupäeval on kõige soodsam lennuta.
 • Guugelda pakkumisi – eestlased on mõned vinged lehed kokku pannud, kus jagavad värskeid ja odavaid pakkumisi. Hoia end kursis – Reisitark ja Reisidiilid pakkumistega.  

.


.

HEA TEADA

.

tuvid katusel

.

 • Koosta eelarve ja pea sellest kinni – olenevalt riigist/võimalustest on alati hea koostada eelarve, et kui palju võid raha päevas/kuus kulutada. Minu eelarve on tavaliselt €25 päev, millega olen siiani edukalt hakkama saanud. Enamasti on see pisut väiksem ja ülejääk läheb kohe jäätise eelarvesse.

.

 • Suhtle kohalikega – kes oskab sulle veel paremat nõu anda, kui mitte selle paiga mees. Sul on suu peas, kasuta seda. Küsi kust saab hästi, kuid odavalt süüa, mida linnas teha, ilma, et rahakotti auk sisse tuleks.

.

 • Mitte alati ei ole vaja jootraha jätta – tippimine on enamasti jänkide poolt alustatud, mis ei ole igal pool maailmas levinud. Mõnes riigis võetakse jootraha jätmist solvanguna. Enne sööma minekut uuri välja mis on norm. Sa ei taha kulutada raha tippimisele, kui see pole vajalik või mis hullem, haavata kohalike tundeid.

.

 • Tea valuutakurssi, enne sihtkohariiki jõudmist – lennujaamad ei ole tuntud, kui kõige parema diili osutajad ja kindlasti mitte vahetada raha piiri peal, venna käest, kes käib ilge rahapatakas näpus ja lubab enda sõnul kõige paremat ja ilusamat tehingut. Pangaautomaadid ja pangad on üldjuhul sinu parim valik. Soovituslik on ka oma panka informeerida, eesolevast reisist, et nad oleksid teadlikud, et pangakaardiga hakatakse tegema tehinguid välisriigis. Hoidmaks ära ebamugavusi, kui su pangkaart pannakse kinni, sest nad arvavad, et keegi on selle varastanud. Samuti on see heaks võimaluseks uurida, millised on teenustasud pangakaardi kasutamisel välisriikides.

.

.

MILLISED ON SINU SÄÄSTUNIPID REISIDES JA SELLE PLANEERIMISEL?

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.