lihamüüja

Valladolid – Lady Gaga ja rippuvad sead


Enne kui koti kokku pakin ja hääletamist Meridasse alustan, lähen teen tiiru linna peal. Kohalik turg ja Cenote Zaci tuleb oma silmaga üle kaeda.

.

Jalutan mööda, juba tuttavaks saanud, tänavaid. Kord vasakule, kord natuke paremale. Siin kusagil peaks üks looduslik kaevend olema. Keeran järgmisest tänavast paremale. Siin see ongi. Huvitav kuidas ma seda eile ei märganud, mõtlen. 

.

värvilised majad mehhikos

.

Tulin kohe õige varakult. Juba enne kella kaheksat. Et vältida rahvamasse, ja et saaks normaalsel ajal hääletama hakata. Tuleb välja, et kaevend avatakse kell 8.00. Pole lugu, lähen otsin midagi hamba alla. Tean, et kusagil siin peaks üks saiapood olema. Värsked, soojad ja pehmed.

.

Jalutlen mööda tänavaid. Söön saiakakku. Jagan viimast vennalikult ühe krantsiga, kes on minuga hosteli uksest saati kaasa lonkinud. Tundub, et teine pole iva ega marja juba tükk aega suhu saanud. 

.

värvilised tänavad

.

Kell on tublisti kaheksa läbi. Küllap on kaevend avatud ja inimesedki järjekorras seismas. Võta näpust. Väravad kinni, mis kinni. Ei tea kas asi on laupäevas või on tegu vana hea Mehhiko ajaarvamisega.

.

Ootama mina ei jää ja kõnnin suure innuga tänava lõpus asuvale marketile.

.

Juba eemalt on kuulda turule iseloomulikku kisa ja kära. Näen kinniseotud jalgadega kalkuneid. Kas surnud? Oh ei, just näitas elumärki, proovides lendu tõusta. Kas kalkunid lendavad?

.

mehhiko turg

mehhiko turg.

.

Hakkan üle tee jalutama. Jään seisma. Hea pildistamise nurk. Seisan kohe tükk aega.
Enesele teadmata olin terve sõidurea kinni pannud. Mõne hetke pärast hakkavad autod tuututama. Turutädid naeravad, mina muudkui lehvitan vabandavalt kätega. Oh mind küll.

.

Teen tiiru turumaja ümber. Tädikesed istuvad plastmasskastide otsas ja müüvad kõiksugu puu- ja juurvilju. Ühed värvilisemad kui teised.

.

turul müüakse puuvilju

puuviljamüüja

.

Tädikesed on rõõmsameelsed. Naeratavad laia suuga ja kutsuvad muudkui oma banaane ja rediseid ostma. Mina naeratan veel laiema suuga ja ütlen viisakalt no gracias (tõlk: ei aitäh).

Õues on tiir peale tehtud. On aeg turumajja siseneda. Ohh, siin käib veelgi suurem sigimine ja sagimine. Juba lõhnast on aru saada, et lihalett tere tulemast. 

.

lihalett turu peal

liha müümine turul.

.

Kõnnin mööda lihasaali ringi. Vaatan kõiki neid rippuvaid lihakäntsakaid. Mõnda uurin kohe lähemalt. Ma ei ole küll Eestis ammu turu peal käinud, seda enam, et sealt liha ostnud, aga kas ka meil kodus ripub liha niiviisi kontsu otsas, ei anna hing rahu.

.

Jalutan veel oma tükkaega mööda lihsaali ringi. Meenub, et kui väike plikatirts kord olin, sai ikka perekondlikult mööda Tallinna Keskturgu patseeritud. Tore, et vanad mälestused nõnda mällu tulevad, siin kaugel olles. 

.

turul käik
mehhikosse reisima

.

Kõnnin läbi viimase saali väljapääsu suunas. Nüüd on küll kell juba nii palju, et kaevend peaks lahti olema.

.

Ega ma väga kiiresti ei kõnni. Annan neile veel aega, juhuks kui see peaks endiselt suletud olema.

.

Jõuan kohale. Pildistan omajagu ringi, enne kui piletikassasse lähen. Minu suureks üllatuseks on kaevendi väravad endiselt suletud. Olen pettunud. Tean, et ma ei saa enam kauem oodata.

.

mehhiko ringreis
mehhiko cenoted

.

Jalutan pisut eemale. Kõrgemale. Ehk saan üle serva piiluda ja midagigi näha. Õnnestub.

.

Siin ma nüüd siis istun. Vaatan. Vaatan kohe hoolega. Isegi hoolikamalt kui ennist neid rippuvaid sigu. Pean tõdema, et mina ei leia sellest kohast midagi erilist. Seda enam, et veel vähem tahaksin vette hüpata ja seal ujuda. 

.

cenote mehhikos

.

Cenote tähendab looduslikku auku/kaevist. On tekkinud lubjakivist aluspõhja varisemisega, tõstes põhjavee maapinnale. Sellised kaevendid leidub ohtralt eriti just Yucatani poolsaarel. Ajaloost on teada, et Maiad kasutasid Cenotesid ka ohvritalitlustena. Tänapäeval käivad turistid siin ujumas ja vettehüppeid tegemas. Kui irooniline.

.

Zaci tähendab vanade Maiade keeles valget kulli.

.

Kaevend on üks suuremaid ja muljetavaldavamaid siinses piirkonnas. 

.

mehhiko on ilus

.

Kuna keegi ei tahtnud mulle ja veel mõnele teisele turistile väravat avada, jääb Cenote Zaci seekord lähemalt avastamata. Olen aus. Ega ma väga nördinud ei olegi.

.

Sammun hostelisse tagasi. Pakin koti ja kõnnin tubli 5km linnast välja. Heidan koti, truu sõber nagu ta mul on, enda kõrvale ja sirutan  pöidla graatsiliselt välja.

.

Olen oodanud pea 15min. Olenemata sellest, et liiklus on võrdlemisi tihe, ei ole ükski auto peatunud. 20min hiljem hakkan bussijaama asukohta peas meenutama. Ikka ja jälle püüan endale meelde tuletada, et hääletamine vajab üle keskmise palju kannatust.

.

Pool tundi hiljem peatub auto. Saan otse Meridasse. Kes kannatab see kaua elab, või kuidas see vanasõna oligi.

.

reisiblogid

.

Pea kolme tunni pärast jõuame Meridasse. Autojuht paneb mind linna alguses, bussipeatuses maha. Viskan koti üle õla ja hakkan näidatud suunas vantsima. Kuigi mul soovitati võtta buss. Kaugel see kesklinn ikka on. Merida ei ole mingi New York City.

.

Pea poolteist tundi ja mööda suvalisi tänavaid seigeldes, jõuan kesklinna. Möödun bussijaamast. Haisev. Räpane. Kole ja must. Oh kui palju inimesi. Esmamulje Meridast on pettumust valmistav.

.

Püüan leida McDonaldsit. Ostan kurja naise käest jäätist, et internetti kasutada. Pean oma tänase öömaja asukoha kindlaks tegema. 

.

mehhiko reis

.

Kirjutan mind võõrustava tüübi aadressi Google kaarti ja hakkan orienteeruma. Tunni aja pärast jõuan õigele tänavale, maja nr 99 ette. Õues on juba täitsa pime. Silm vaevu seletas majanumbrit. Kõik peaks justkui veatu olema. Katsun Danielile helistada. Number ei tööta. See ei ole nüüd küll hea. Proovin kõiksugu erinevaid suunakoode, mis pea vähegi välja suudab nuputada. Tulutult.

.

Ei jää muud üle kui lähen ja koputan uksele. Ehk veab ja on õige uks. Kui ei, siis vaatan silmitsi mõne mehhiko perepapaga.

.

mehhikos

.

Hiilin väravatest välja ja hakkan nõutult McDonaldsisse tagasi tatsuma. Tundub, et tänane öö tuleb hostelis veeta. Istun väljas. Trepil. Nagu mõni kodutu. Otsin odavat öömaja ja kirjutan Danielile, et täna ma tema juures ei ööbi.

.

Pool tundi jalutamist ja jõuan hostelisse. Samal ajal kui end sisse registreerin, saan Danielilt sõnumi. Mis välja tuleb. Olin täiesti õiges kohas, täiesti õige ukse taga. Siinkohal ei saa kedagi muud kui ainult Lady Gagat süüdistada. 

.


ROHKEM INFOT

Mis: Cenote Zaci

Palju maksab: 30 peesot (€1.4)  

Kus: Tänav 36 x tänav 39 ja 37 Valladolid
(linna keskväljakult 5min jalutuskäigu kaugusel)

Hea teada: Tasub varakult kohale minna, vältimaks turistide hordi

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.