Pärastlõunane jalutuskäik mööda Haapsalu


Ei ole kahtlustki, et eestlaste suvepealinnaks on Pärnu. Kuid  kunagine Vene tsaaride soositud suvituspaik, mis ei ole aastatega oma šarmi kaotanud, kannab väärikalt suvituslinna tiitlit.

.
Jalutasin sihitult pärastlõunases kuurortlinnas Haapsalus ja avastasin sealt nii mõndagi ilusat.


.

Õues on meeldivalt suvine. Päikesepalang paitab õrnalt põski ja kapist leitud vana pusa, mis sobis tänase seeliku peale valatult- sellega võib suisa palav hakata. Kuigi suvekuumusest ei tasu siinkohal rääkida, soosib tänane ilm kenasti pealelõunast jalutuskäiku Haapsalus. 

.

.

Raudteejaam

ehitati 20. sajandi alguses ja esimene reisirong saabus Haapsalusse 1904. aastal- siit saab alguse ka minu tänane linnatuur. Jaamahoone on väärikalt renoveeritud ja seda katab luitunud punane värv. Jaamaesist kaunistavad valgeid lilli täis potid, mõnes neist rohelised varred lillade tuttidega välja turritamas.

.

Jaamatagune perroon oli valmimise ajal 216m pikkune ja ühtlasi Põhja-Euroopa pikim katusealune perroon, et kroonitud pead, kes olid kuurortlinna sagedased külalised saaksid vagunitest alati kuiva jalaga välja astuda. Siin on rahvast juba rohkem- kes jalutab tsiviliseeritud inimese kombel mööda perrooni, kes turnib  lapsemeelselt vagunite otsas.

.

raudteejaam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

haapsalu raudteejaam

.

Edasi kulgeb tee mööda rahvarohket ja ameerika autosid täis südalinna tänavat ja mõne aja pärast avastan end Haapsalu Linnagaleriist

.’

.

Linnagalerii,

mille eesmärk on tutvustada ja propageerida kunstielus toimuvat on hetkel püsti kunagise kooliõe Mariliis Oksaare ja Tõnis Kenkmaa ühisnäitus- “Mõtte jõud”, mille Prints by TM signatuuri all valminud graafika sisuks on lahustada kirju argipäev minimalistlikeks algosakesteks ning tekitada uusi stseene nende ikoonideks taandatud objektide vahel. Näitus on igati külastamisväärt ja tekitas oma kaasaegsusega isegi minus- väga kunstikauges inimeses huvi.

.

linnagalerii

.

Galeriist välja jalutades kostub kõrvu kõva automootori möire ja tundub, et tänav on veel enam rahva alla mattunud. Jalutajail tundub olevat ühine siht- Piiskopilinnus ja selle esine parkimisala.

.

Juunis veinipidu, juulis joogafestival, augustis bluus ja valge daami aeg… suvituslinnas toimub alati midagi. 

.

.

American Beauty Car Show

on Baltimaade suurim ameerika autode näitus, kokkutulek ja kiirendusvõistlus. Haapsalu linnatänavatel veerevad isesugused muskelautod juba aastaid, pakkudes silmailu nii pere pisematele, kui ka suurematele. 

.

sinine chevy

ameerikaautod

.

Liikudes ühtlases rahvavoolus ja imetledes neid ameerika iludusi, mis kõik läigivad kui juudi püksiperse, keeran nurga taha ja astun sisse järgmisesse kunstigaleriisse. Kui päev täis kunsti, siis olgu nii. 

.

.

Hoovigalerii

on vastavatud ja asub 19. sajandist pärit hoones, kus kunagi tegutses limonaaditehas. Limonaadi küll ei pakuta, aga selle asemel saab nautida Haapsalus sündinud ja elava tänavakunstniku, monumentaalmaalija ja illustraator LexZoozi maalinäitust “Põhja mets”.

.

hoovigalerii

.

Jätan kesklinna möllu ja möiraahvide kombel mörisevad autod hetkeks seljataha ja lähen otsin, kasvõi viivuks, miniatuurset rahu promenaadil patseerides.

.

Linnuvaatlustorni trepil käib tihe voorimine üles ja alla. Aafrika ranna mänguväljak on põngerjaid täis, üks hobu ja ponigi teevad soovijaile lõbusõitu. Roheala on muutunud telklaks nagu ühele korralikule festivalile kohane. Kes peesitab voodimõõtu madratsil, kes supleb suvisel jahedas merevees- harvaesinevast päikeselisest suvepäevast võetakse maksimum. 

.

.

Promenaad,

linna au, uhkus ja hiilgus. Oled kohalik või kaugelt tulnu, kõik teavad, et Haapsalu linn ei oleks ilma promenaadita see, mis ta on. Olenemata, et promenaad on kenasti renoveeritud ja näeb üsnagi moderne välja, ei puudu rannaalalt ajalooline hõng.

.

Vastavalt ilmale töötab Haapsalu promenaadil paadilaenutus ja €5 eest saab laenutada pooleks tunniks paadi ja sellega merele aerutada ja linnasiluetti teisest küljest imetleda. 

.

promenaad

.

Jalutan mööda väikseid ja võrdlemisi vaikseid taga tänavaid pidi tagasi kesklinna. Ikka sinna, kus käib kärts, mürts ja trall. Veel natuke uitan autode keskel, enne kui minu enda auto mind pealinna tagasi sõidutab. 

.

Haapsalu ei ole koht, kus peaks tormama. Oh ei. Siin tuleb lihtsalt naudelda ja olla- lasta ajal end juhtida. Järgmine kord, kui ilm on suvine, unusta Pärnu ja sõida hoopis Haapsallu. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.