jaanipäeva ilutulestik

Hispaanias lapsehoidja – Jaanipäev nagu aastavahetus


Mireia on veinilt korgi maha keeranud. Terve tund sai trepil kükke vehitud. Olen ema näinud peale trenni õlut joomas, teadlasedki, siit mitte kaugelt, Granadast, teavad rääkida, et peale trenni on kasulik juua õlut, mitte vett. Täidan klaasi “lollaka” veiniga. (Mida meie nimetame peediks, kutsub Mireia lollakaks.) Ehk on veinilgi omamoodi taastav toime. Pähe hakkab küll. 

.

Pidulisi muudkui tuleb ja tuleb. Kõik uued näod. Uued näod kukuvad kohe musitama. Üks musu vasemale ja üks musu paremale põsele. Küll need erinevad kultuurid on ikka vahvad- iga päev saab musutada, isegi kohe mitu korda päevas ja veel võõraid inimesi.

.

hispaania elu

.

Joon lollakat veini. Seltsiliseks inglise keele õpetaja Monica. Olen viimase uurimise all ja üritan kõigile ta küsimustele nii ausalt kui võimalik vastata.

.

Kiki, ma ei ole kindel, kas see oli ta nimi, aga oletame, ei suuda taluda, et veinilake saab üldse kellelegi mokka mööda olla. Heidab mulle põlastava pilgu ja surub uhkemat sorti märjukese käte vahele. Tunnen, et naps paneb pea sumisema ja olen valmis seda Nit de Sant Joan’i tähistama. 

.

jaanipäev hispaanias

.

Nit de Sant Joan on Barcelona üks suurimaid pidupäevi. Teadjamad teavad rääkida, et vast isegi kõige lärmakam ja greisim. See on õhtu, mis on täis lõket, ilutulestikku, Coca kooki ja Cavat (kohalik mullidega vein). Kuid mitte mingil juhul pole see õhtu mõeldud magamiseks.
Ei erine väga kodumaisest jaanist. 

.

Tööjaotus on võrdne. Naised istuvad laua taga- söövad ja tühjendavad pudeleid, mehed- seisavad, tühjendavad pudeleid ja valmistavad süüa. Luis toob kandikuga kalmaare. Meile see meeldib.

.

jaanipäev hispaanias

mereannid

.

Minu silmad ei ole juba viimased viis aastat kodumaist jaanipäeva näinud. Hakkab juba ununema, et millised need õiged Eesti leedopäeva traditsioonid on. Seegi aasta ei paku ei lõket, ei koduõlut, ei värske vihaga sauna minemist, ega grillmeistrite moodi grillimist. Küll aga saab mereande ja ilutulestik on nagu hakkaks uut aastat vastu võtma. 

.

ilutulestik

ilutulestik ja jaanipäev

.

Paugutan lastega mõned paugutajad. Saadan ühe raketigi taevaavarustesse. Saan tulevärgiga kõrvetada. Isa hääl peas “tulega mängid, tuleb öösel piss püksi”, saadan ilutulestiku kuradile ja lähen Kalevi komme sööma, mis pereema pidupäeva puhul lauale tõi. 

.

Kui Kiki gin tonicu mu ette asetab, pean õigeks majja hiilida ja voodisse vajuda ning jaaniund nautlema hakata. 

.

.


MIS ON SINU LEEDOPÄEVA TRADITSIOONID?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.