.
.
CHICHICASTENANGO TURG
.
Iga kolmapäeva ja laupäeva õhtul, Maia kaubitsejad, nii kaugemalt, kui lähemalt, pakivad oma autokastid kaupa täis ja suunduvad Chichicastenangosse, et teha ettevalmistusi. Ettevalmistusi järgmise päeva turupäevaks. Mis on suurim ja kuulsaim, mitte ainult Guatemalas, vaid terves Kesk-Ameerikas.
.
.
Õhtu, enne turupäeva, tassitakse müügileti postid väljakule. Laotatakse kaup laiali. Võetakse välja soojad tekid, valmistatakse õhtusöök ja veedetakse öö, magades seal samas, tänaval.
.
Kohe pärast koidikut, neljapäeval ja pühapäeval, pannakse müügiletid püsti. Letid on “möbleeritud” laudade ja toolidega. Mis on kuhjatud tekstiili, käsitöö, puunikerdiste, keraamika, ehete, puu- ja juurviljadega.
.
.
Pool turust on mõeldud spetsiaalselt turistidele. Üldiselt, huvireisijatele mõeldud kaup- nikerdatud puidust maskid ja flöödid, tikitud rõivad, käsitsi valmistatud ehted ja muidugi lugematul hulgal värvilist Guatemala tekstiili: särgid, laudlinad ja -katted, märkmikud, kotikesed, ja mis kõik veel – need müügiletid asuvad turu välis-servadel. Otseloomulikult kõige nähtavamas kohas. Nende taga, turu südames, olevad letid, on mõeldud kohalike vajaduste rahuldamiseks. Enamasti puu- ja juurvilja letid, kala- ja lihakaubitsejad.
.
.
Olles suurim ja kuulsaim turg terves riigis, meelitab see omajagu gringosid ja odavama hinna kauplejaid.
.
Suur osa müügilette võetakse maha juba peale keskpäeva. Kõige paremad hinnad on just vahetult enne turu sulgemist. Kaupmehed pigem müüvad kauba odavamalt maha, kui veavad need koju tagasi.
.
.
.
KÄSITÖÖ, TEKSTIIL, EHTED
.
Chichi on ideaalne koht poodlemiseks. Suveniirid ja rohkemgi veel, kõik saab käte ühest kohast. Kotid, mis on eriti populaarsed seljakotiränurite seas; värvilise kangaga kaetud märkmikud, ehted- mida iganes hing ihaldab.
.
.
.
PUU- JA JUURVILJAD
.
Ükskõik, kuhu turule või marketile ma ka ei satu, puu- ja juurvilja letid on alati mu lemmikud.
.
Chichi turul asuvad viljapuude ja juurikate letid kõige keskel. Vähemalt ma arvan nii. Turg on suur ja seal jalutades tundub, et oled justkui üüratus laburündis, kust on keeruline väljapääsu leida. Veel vähem saad sa aru, et millises turu nurgas või vahes sa asud.
.
Lisaks sellele, et puu- ja juurvilja letid on ilusad vaadata, maitsevad saadused head. Jõin värsketest maasikatest valmistatud smuutit 5GTQ (€0.60), sõin kaks suurt topsi täit puuvilju (ananass, arbuus, mango, maasikad jne). Üks tops maksab samuti 5GTQ. Ananassid on mu lemmikud. Küpsed ja magusad.
.
.
.
MAIAD
.
Turule minnes ei olnud ma niivõrd vaimustatud sinna minemisest, veel vähem shoppamisest (kuigi, seal on väga lihtne rahakotti kergendada). Palju rohkem pakkus mulle põnevust näha Maiasid ja neist pilte klõpsida.
.
Pildistades proovisin olla nii distkreetne, kui vähegi võimalik, sest Maiadele ei meeldi, kui neist lubaküsimata pilte tehakse.
.
Maiad on indiaani rahvad, kes elavad Lõuna-Mehhiko ja Kesk-Ameerika põhjaosa vahelisel alal. Guatemalas moodustavad maia päritolu inimesed umbes 40% rahvaarvust. Guatemalas elavad maiad on tuntud eredavärviliste lõngast valmistatud kangaste poolest, millest tehakse keepe, särke, pluuse ja kleite. Igal paigal on oma muster, selle järgi saab kohalik elanik rõiva kandja kodupaiga ühe pilguga kindlaks teha. Naiste riietus koosneb särgist ja pikast seelikust.
.
.
.
TURUL NÄLGA EI JÄÄ
.
Turu laburünti sisenedes, märkasin kohe hiigel suuri potte ja panne. Kanakintsud õlis küpsemas ja naised tortilla taigent kätega lamedaks patsutamas. Ja muidugi, oivaline söögilõhn.
.
Turule tasub kindlasti tühja kõhuga minna, et siis seal end pilgeni täis süüa. Aga seda tuleb teha targalt.
Kraba tops puuvilju – jaluta ringi – kustuta janu värsketest puuviljadest valmistatud smuutiga – jaluta ringi – proovi käsitsi valmistatud juustu – jaluta ringi – kui lõunasöögi aeg käes, istu maha ja naudi krõbedat kana.
.
.
Minu keskpäevaleiva taldrikul oli riis, kana, kartulisalat, friikartulid. Üle keskmise ports, mis maksis mulle 25 GTQ (€3).
.
.
.
SANTO TOMAS
.
Chichi linna keskel asub 400 aastat vana Santo Tomas’e kirik. Huvitav fakt kirikuesise trepi kohta. Sellel on 18 trepiastet. Iga aste esindab ühte kuud Maiade kalendris.
.
Pühapäeviti ja neljapäeviti on kirik turu keskmeks. Terve trepp on pungil Maiadest lillemüüjaid. Kiriku ukse ees seisab Maiade preester, kes viib küünalde ja väikesest potist tuleva suitsuga läbi rituaale. .
.
.
Osad leiavad, et Chichi turg on kindlasti külastamist väärt. Teised jällegi, et see on igav ja ülerahvastatud.
.
Minule isiklikult väga meeldis. Nautisin värve, teksitiili, rahvamassi, traditsioonilisi kostüüme, maitsvat toitu. Mis kõik veel…. Väga meeleolukas. Kultuuririkas, ja mis peamine- enam rohkem kohalikku üritust on raske leida.
.
Tore kohe vaadata, kuidas terved pered on kohale tulnud ja ühiselt nauditakse päeva, valmistatakse süüa ja kaubeldakse mõnuga.
.
.
KUS JA MILLAL VIIMATI TURUL KÄISID?
.
ROHKEM INFOT
.
Kuidas ma siia sain: #1 Väga paljudest linnadest sõidavad kohalikud bussid otse turule.
#2 Küsi oma ööbimiskohast, millal väljuvad turismibussid turule.
Hea teada: – Kohale tasub minna juba varakult, et kogu mürglist kogu täiega osa saada, seda enam, et müügilette hakatakse kokku panema peale keskpäeva
– Kauple mõnuga
– Varu tengelpungi vahele omajagu peenraha
– Ringijalutades hoia oma vara enda läheduses (mida vähem asju seda parem), pikanäpumehed turupäeva maha ei maga.
.