mida teha itaalias

Pompei – maagiline jalutuskäik läbi kadunud linna


Käib kõuehäälne pauk ja taamalt paistev Vesuuvi mäetipp haihtub, päästes valla lumesaju otse põrgust. Tolm. Tuhk. Leegid. Mehed ahmivad õhku, naised jooksevad hirmus, lapsed karjuvad nutta.

Silmapilk tagasi, alles nii päikeseküllane keskpäev, muutub ainsa hetkega mustaks. Käes on maapealne põrgu. Keegi ei oska aimata, et Pompei linn muutub peale tänast päeva linnaks, aegade hämarusest. 

miks minna itaaliasse puhkama

kuidas saada pompeisse

Taevas on sinisemast sinisem, vaid mõned üksikud pilved triivivad mööda tõotatud maad. Õrn päikesekiir palgel jalutan mööda kadunud Pompei linna. Vaatan enda ümber ringi, pole kahtlustki- varemed jutustavad ühe torkiva loo.

Ühel päeval täies õies linn, järgmisel aga ei midagi muud, kui suitsev vulkaaniline tuhk.

itaalia kuurortlinnad

reis läbi itaalia

“Kust te pärit olete?” küsib parkla sissepääsul seisev mees. Naeratan oma laia naeratust ja vastan Eestist. “Ohh, aga sa näed välja nagu tuleksid Hispaaniast”, on parklamehe nägu täis üllatust. “El sol me ama”, kekutan oma katkises hispaania keeles ja mängin laia lehte Austraaliast külge jäänud päevitusega, mille peale tore parklamees vene keeles: “Pompei, na brava” mulle järele hõikab. Naljatilk. 

itaalia reisipakkumised

pompei linn ja ajalugu

itaalia reisiblogi

Pompeis olevat elu olnud ilus. Mõne mehe jaoks suisa šikk ja külluslik. Piirkond oli tuntud kui hää kaubanduslik ja põllumajanduslik keskus ning mainekas kuurort.

Jalutades mööda kitsaid tänavaid ja puurides silmaga kõiki neid varemeid, on raske uskuda, et kord kiitles see linn siledate kivisillutatud tänavatega; noobli amfiteatriga, mis pakkus istekohta vähemalt 20 000. pealtvaatajale gladiaatorite võitluste ajal; rääkimata poodidest ja viinamarjaistandustest, mitmekorruselistest elamutest, või et see nurgapealne, kus hetkel seisan, ehk siin oli kunagi saun ja termid ning suured basseinid, kus Pompei elanikud meelsasti lõõgastumas käisid.

itaalia kliima

itaalia blogi

seljakotirändur itaalias

Ajalootunnis ei küündinud kontrolltöö hinded mul kunagi üle kolme. Ei tea kas asi oli saatuslikus päevas, kui spikerdamisega vahele jäin, või ei meeldinud ma lihtsalt õpetaja Ehale, mine sa tea. Kuid ühes võisid mu esivanemad küll kindlad olla, nende võsukesest ei saa iialgi järgmist Mart Laari.

Nüüd, kui igavatest koolitundidest ja ajalooõpiku vahtimisest on oh kui palju-palju aega möödas ja olles targem ning elukogenum, tõden, et tänaseks päevaks pakub ajalugu mulle sentimeetri võrra rohkem huvi kui toona.

Tiirutame isa Einariga pikki kunagisi linnatänavaid ja luusime mööda nurgataguseid, päästes valla sisemised Indiana Jones’id. Isekeskis arutleme, et kuidas kogu see asi võis aastasadu tagasi välja näha. 

puhkus itaalias

lõuna-itaalia reisid

Pompeii, Vesuuvi vulkaani jalamile rajatud linn, mis 79. aastal vulkaanipurske tagajärel tuha vaiba alla mattub ja justkui maamunalt kaob. Linn oli tuhakihi all kadunud, küll aga kaitstud niiskuse ja õhu poolt tekitavate kahjustuste eest, pea 1500 aastat, kuni 1748. aastal hakati seda välja kaevama.

Tänaseks päevaks on Pompei kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse, olles üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Itaalias. Linn pakub avastamist kõigile, isegi minusugustele, kel seda ajaloohuvi ainult sentimeetrijagu jagatud.

pompei linn itaalias

pompei itaalia

VAATAMISVÄÄRSUSED 

.FOORUM

Mitte et ma kõik varemed oleks ära vaadanud, aga neist paljudest, mis nägin, on Foorum kõikse ilusam. Asub see linna keskmes, olles Pompei südameks. Siin on püsti kõik peamised templid ja avalikud hooned. Kindlasti tasub kaeda Pompei linna vanimat Apollo templit ja samuti heita pilk Jupiteri templile.

mida külastada pompeiis itaalias

mida teha itaalias
Vesuuvi vulkaan, Jupiteri templi taustal

varemed pompei linnas

itaalia reisid

pompei linn lõuna-itaalias

pompei linnakülastus itaalias

itaalia puhkus

AMFITEATER

Pompeis asuv Amfiteater on vanim, mida õnnestub veel tänapäeval külastada. Gladiaatorite võitlused ja tsirkuseetendused, mis olid tol ajal kaks kõige populaarsemat meelelahutusviisi, viidi kõik läbi selles amfiteatris. 

itaaliasse puhkama

autoga itaaliasse

amfiteatrid maailmas

GLADIAATORITE KASARMU 

Asub suure teatri taga. Esialgselt pakkus koht peavarju teatrikülastajatele halva ilma korral, kuid hiljem hakati seda kasutama gladiaatorite treeningala ja elukohana.

suvi itaalias

reis lõuna itaaliasse

VÄIKE TEATER EHK ODEON

Pakkus istekohta 1000. külastajale. Teater on kenasti säilinud ja demonstreerib tüüpilist Kreeka teatri disaini. Odeoni kasutati peamiselt väiksemate teatritükkide ja muusikaliste etenduste läbiviimiseks. 

mida vaadata itaalias

NÕUANDEID POMPEI KÜLASTAMISEKS

.1. Osta pilet Internetist
Ostes pileti veebist, säästad hulganisti aega, mille muidu kulutaksid, eriti just suve-/turistikuudel, järjekorras seismisele. Usu, järjekorras passimine ei ole fun

2. Mine kohale nii vara kui  võimalik  
Olles kohal väravate avamise ajaks- perfektne. Punkt üks: väldid turistide horde. Punkt kaks: (seda just suvekuudel) väldid võimalikku keskpäeva kuumust ja sind küpsetavat päikest.  

3. Võta vesi kaasa
Suvekuudel läheb sul seal seda ohtralt vaja. Mõned müügiputkad seal küll on, siin ja seal, aga milleks maksta vee eest hingehinda, kui saad selle ise kaasa võtta. 

4. Päikesekreem

Taaskord, seda just suvekuudel. Pompei külastamine on kui randa minek, kusagilt ei leia varju päikese eest. Määri end korralikult sisse, kata õlad ja pista kreem kottigi. 

unesco maailmapärandid itaalias

5. Mugavad jalanõud on must have 

Pompei on hiiglaslik. Võid jalutada tunni, võid jalutada terve päeva. Kingad võid heaga värava taha jätta.

6. Avasta giidiga VS avasta ise 

Miski pärast ei võimalda varemad kuigi palju infot ja teavet, mitte öelda, et see on suisa puudulik. Jalutad ringi, passid üht ja teist maja, samas pole sul aimugi, et millega kunagi tegu võis olla. Siinkohal tulebki abiks mõni sõbralik ja teadjam- giid, kes annab peaasjaliku ülevaate ja keda võid kõikide oma küsimustega pommitada.

VÕI

Enne reisi prindi kodulehelt kaart ja informatsioon, või osta kaart/teejuht piletikassast ja mängi ise ekskursioonijuhti.

7. Pompei külastamine nõuab rohkem aega, kui sa alguses ehk plaanid 

Pompei on üks kuradima turistirohke koht, pole vahet kas külastad seda südatalvel või “turisti”suvel, ekskursantidest seal puudust ei tule, iial. Peale selle on läbijalutatav ala hiiglaslik ning jagub linnas vaatamisväärsusi vähemalt kahe päeva jagu. Vabalt võid planeerida terve päeva Pompei avastamiseks, siis on kindel, et ei pea linnast läbi tuiskama ja hirmuga mõtleme, et ehk jäi mõni äge maja või seinamaaling nägemata. 

itaalia külastus


LISAINFO!

Asukoht: [kaart] terve päeva ettevõtmine Roomast; lihtne päeva ekskursioon Napolist või populaarsest suvituskohast Sorrentost

Pilet: tavapilet – €13; 18-24.aastased EU kodanikud €7.50; iga kuu esimene pühapäev TASUTA

Koduleht: [siin]

Kuidas Pompeisse saada: Circumvesuviana rongid sõidavad korrapäraselt Napoli ja Sorrento vahet, tehes peatusi Pompeis

*** Teadmiseks, kõik hinnad võivad ajas muutuda!

.

.


Kuidas sinul ajalooliste vaatamisväärsustega- pigem jeeeei või näääh? Oled Pompeis käinud? Jaga oma muljeid.

.

perega itaalias

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.