makroonid

Pariis, kas sina oledki armastus ja romantika?


Pariis – romantikute paradiis ja armastuse pealinn.  Lisaks õhkavale romantikale on Pariis maailma suurim kunstikeskus. Ja seda moepealinna, täis uusimaid moesuundi, peetakse ka Prantuse gourmee keskuseks.

.

Kas on võimalik kuidagi veel rohkem ülivõrdes seda linna kirjeldada? Ei tea, aga kindel on see, et kui Pariisist räägitakse, siis ikka ja ainult suuri sõnu kasutades.

.

Teistkordsel külastusel jättis Pariis mulle hoopis uue mulje. Esimesel korral olin vaevalt 15. aastane ja tol korral suutsin tähelepanu pöörata vaid sellele, et olen reisil, mis on kaugemal kui Soome või Läti. Kuid nüüd, vanema ja targemana, suure reisihuvilisena, oskasin oma tähelepanu mujale suunata ja leidsin Pariisist nii mõndagi, mis mind köitis ja ehk kunagi ka tagasi kutsub. 

.

Pariisist leiab igaüks endale midagi ja kedagi ei jäta see romantiline pealinn kõikumatuks.

.


.

MAKROONID

prantsuse makroonid

Elu esimese makrooni sõin küll Itaalias, õigemini Veneetsias. Olid teised head ja maitsvad, aga siiski suutsin tol korral keskenduda ainult gelato söömisele. Teadagi miks, itaallastel on gelato ja prantslastel makroonid. 

.

Pariisis ostsin esimesed makroonid kusagilt suvaliselt tänavalt, 1.50€ tk. Kui õigesti mäletan, siis üks oli vaarika- ja teine šokolaadi maitseline. Ka need maitsesid hea ja hetkeks tekitasid pisukese vau efektigi. Korra või kaks ostsin veel, viisin kojugi, aga kuna makroonid on üsna krõbeda hinnaga, kõige odavamalt sain euroga ja ega sa siis ainult ühe kaupa neid ei osta, siis lubasin endale seda maitseelamust vaid paaril korra. 


.

VAATAMISVÄÄRSUSED

vaatamisväärsused

Pariis on täis ajaloohõngu, kunstiaardeid ja arhitektuuripärleid. Seda eriti tänu oma uhketele vaatamisväärsustele, millel kõigil on oma lugu ja väärtus. Uskumatu on see, et kuidas üks linn kätkeb endas nii palju paeluvust, elegantsust, suurejoonelisust. Kuhu iganes sa Pariisis lähed või jalutad, igal nurgal on midagi vaadata ja alati on põhjust kaamera järgi haarata- õigem oleks üldse viimast mitte ära pannagi. 


.

PARGID

pariisi pargid

Pariisis on rohkem kui üks park. Haara sõbrad, prutad ja peikad või mine hoopis üksi. Võta mõnus söögipoolis, miks mitte ka pudel veini ja laota end mõnes pargis pikali ja lihtsalt ole. Naudi seltskonda, kaasavõetud sööki/jooki, võta päikest (talv seda parku ei võimalda) ja jälgi inimesi. Vaatamisväärsus ja mõnus olemine missugune. 

.

Aastaid tagasi, esimest korda Pariisi külastades, oli see siis varakevadel, jäi mulje, et Pariisis ei käi vist keegi tööl. Pargid olid pilgeni rahvast täis, pikniku pidamas ja päikest võtmas. 


.

SÕIDUVAHENDID

sõiduvahendid pariisis

Väiksed mõlkis ja ohtrate kriimustustega autod, moodsad, pisut retrohõngulised jalgrattad ja muidugi ei saa üle ega ümber stiilsetest rolleritest. Omaette vaatepilt on näha ülikondades ärimehi ja kleidikestega naisi, munakoorekujulist kiivrit pähe kinnitamas ja oma suksu otsa hüppamas, et siis päevakohustusi täitma asuda. 

.

Kui tõmmata paralleel Eestiga, siis roller on pubekate mänguasi ja veidi vingem mootorratas on selleks, et kusagil paar kiiremat tiiru teha ja oma adrenaliinivajadus rahuldada. Tore kohe vaadata, et Pariisis on nende sõidukite näol tegu puhtalt liiklusvahendiga, mis viib sind punktist A punkti B. Kindlasti ei saa märkimata jätta ka kohalike parkimisoskust. Fenomenaalne oskus on parkida paari sentimeetrise täpsusega. 


.

KUNST

tänavakunst

Pariis on üks maailma suurimaid kunstikeskusi. Nagu kõigile teada, siis isegi Leonardo da Vinci maal “Mona Lisa”, mis on väidetavalt maailma kõige kuulsam maal, asub Louvre’s, mida viimne kui üks inimene tahab näha, kes oma jala sinna tõstab. 

Täpselt samamoodi nagu vaatamisväärsustegagi, leiab kunsti igal võimalikul nurgal. Seda just eriti tänavakunsti nime all, moodsamalt öeldes, linn on täis grafiteid. Tegemist ei ole lihtsalt kritseldustega, vaid omamoodi teostega. Jätkuvalt spekuleeritakse, et kas grafitid kvalifikatseeruvad kunsti alla ja kas neid kahte võib üldse kõrvutada, kuid nagu ilugagi, siis kunst on vaataja silmades.


.

ÖÖ

öö pariisis

Öös on asju. Eriti hästi iseloomustabki see Pariisi õhtuti. Nii kui väljas hakkab hämarduma, süttivad kõikjal tuled ja linn hakkab särama nagu nääriehtes jõulupuu. Kogu see tulede mäng, mis õhtu saabudes linnale lasub, annab Pariisile hoopis teise tähenduse. Kui päeval on linn ajalooline metropol, siis pimedas on Pariis kihav ja elegantne.

.

.


MILLINE OLI SINU ESMAMULJE PARIISIST? KAS HAKKAS KOHE MEELDIMA VÕI PIGEM MITTE?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.